Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Hastalığı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Hastalığı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri
Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Hastalığı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Yüksek tansiyon bir çok farklı nedenlerle bağlı olarak ortaya çıkabilen ve damarlarda bulunan kanın damar duvarına yaptığı basıncın normal değerlerinden yüksek olması dır. Hipertansiyon hastalığı ülkemizde ve dünyada her üç kişiden birinde görülmektedir.

Hipertansiyonun ortaya çıkmasındaki en önemli nedenler; genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketilmesidir. Mutlaka kontrol altına alınması gereken yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmediği durumlarda; Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, böbrek yetmezliği gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Tansiyonun aniden yükselmesi ise beyin kanaması ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon) Hastalığı Nedir ?

Damar duvarındaki kanın damar duvarına yaptığı basınca tansiyon denir. Bu basıncın normal değerlerinden yüksek olmasına hipertansiyon (yüksek tansiyon), düşük olmasına hipotansiyon (düşük tansiyon) denir.

Kalp kasıldığında kalpten damarlara doğru atılan kanın damar duvarına yaptığı basınca arteriyel sistolik basınç (halk arasında büyük tansiyon), Kalp gevşediğinde halen damar duvarında mevcut olan basınca ise diastolik basıç (halk arasında küçük tansiyon) denir. Tansiyon Ölçerken bu iki değer değerlendirilir ve tansiyon yüksek, düşük yada normal olduğu tespit edilir.

Hipertansiyon hastalığı olan kişilerde kanın damar duvarına yaptığı basıncın sürekli yüksek olması uzun vadede damar duvarında hasara yol açabilir. Hipertansiyon nedeniyle doku ve organları besleyen damarlarda tıkanma, yırtılma, genişleme gibi sorunlar oluşur. Bu sorunlar da organların verimli bir şekilde çalışmasına engel olur ve bu durum organ yetmezliklerine sebep olabilir.

Hipertansiyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Hipertansiyon hastalığı uzun yıllar hiç belirti vermeden kalp-damar, böbrek ve beyine hasar verebilir. Bu nedenle Hipertansiyon hastalığına Sessiz düşman da denilmektedir. Belirli aralıklar ile kan basıncının ölçülerek kişinin kendi tansiyonunu takip etmesi bu açıdan önemlidir.

En sık görülen Hipertansiyon Belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Yüksek tansiyona bağlı Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Nefes Darlığı,
 • Çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kalp ağrısı,
 • Kulak Çınlaması,
 • Burun Kanaması,
 • Çift ve bulanık görme,

Daha az görülen belirtileri de şunlardır.

 • Yorgunluk hissi,
 • Halsizlik,
 • Yürüme veya merdiven çıkmada zorlanma,
 • Bazen çok sık idrara çıkma,
 • Bacaklarda şişlik gibi belirtiler olabilir.

Hipertansiyon belirtilerinden bir yada birkaçının görüldüğü durumlarda mutlaka bir doktora muayene olun. Tansiyon Hastalığının Erken teşhisi çok önemlidir çünkü kontrol altına alınmaz ise çoklu organ yetmezliğine sebep olabilir.

Hipertansiyon Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Yüksek tansiyon hastalığının en sık görülen nedeni Genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimidir. Hipertansiyona neden olan faktörleri ;

 • Stres
 • Obezite
 • Genetik yatkınlık (ailede hipertansiyon hastasının olması)
 • Kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi bazı elementleri içeren besinlerin yeterli tüketilmemesi,
 • Şeker hastalığı (Diabetus Mellitus)
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı olarak sıralayabiliriz.

Doğum kontrol amacıyla kullanılan bazı haplar ve bazı ağrı kesici türleri de kan basıncını yükselttiğinden dolayı hipertansiyon hastalığına neden olabilmektedir.

Hipertansiyon Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur ?

Hipertansiyon tanısı hastalığı tedavi etmek adına atılmış en önemli adımdır. Bir çok hastalıkta olduğu gibi bunda da erken tanı hayat kurtarır.

Bir uzman kontrolünde yapılan hipertansiyon tanısını koymak için Sistolik kan basıncının (normal değeri 120 mm/Hg) en az 140 mm/Hg ve üzerinde, Diyastolik kan basıncının da (normal değeri 80 mm/Hg) en az 90 mm/Hg ve üzerinde olması gerekir. Yani Hipertansiyon tanısı koyabilmek için kan basıncının 140-90 mm/ Hg üzerinde olması gerekir.

yüksek tansiyon - Hipertansiyon(yüksek tansiyon) Hastalığı, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Hipertansiyon tanısı koyarken detaylı bir muayene elektrokardiyografi, ekokardiyografi, kan basıncının 24 saat izlenmesi ve laboratuvar testlerinin yapılması önemlidir.

Hipertansiyon Hastalığının Tedavisinde Neler Yapılır ?

Hipertansiyon tedavisinde amaç 140-90 mm/Hg’ nin üzerinde olan kan basıncını normal değerine (120-80 mm/Hg) düşürmektir. Tedavinin en önemli noktası tansiyonun yükselmesine neden olan durumu tespit edip onu ortadan kaldırmak yada etkisini azaltmaktır. Hipertansiyon hastalığının tedavisinin temelinde hastanın yaşam tarzını değiştirmesi yoktur. Bazı konulara dikkat etmesi yeterli olacaktır. Bunlar;,

 • Düzenli egzersiz yapmayı yaşam şekli haline getirmek
 • Kilo kontrolü yapması (Vki’ nin normal değerlerde olması)
 • Tuz alımının kısıtlanması gibi durumlara dikkat etmesi gerekir.

Bunlara ek olarak hipertansiyon hastalığının tedavisinin önemli bir kısmını ilaç tedavisi oluşturmaktadır.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi hipertansiyon hastalığı tedavisi de kişiye özel olarak planlanmalıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar ömür boyu kullanılacağından dolayı bağımlılık yaptığı yada zararlı olduğu gibi düşünceler olmamalı ve ilaç tedavine ara vermeden devam edilmelidir. Özellikle günümüzde kullanılan tansiyon ilaçları Kalp-damar ve böbreklerin fonksiyonlarını koruyarak daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Düzenli bir tedavinin sonuncunda tansiyonun tam kontrolü sağlanabilirse ilaç tedavisinde doz azaltabilme yada ilaç tedavisini tamamen bırakabileceği unutulmamalıdır.

Günümüz şartlarında tıp bilimi çok gelişmiş olmasına rağmen hipertansiyon hastalığının tamamen ortadan kaldırılması gibi bir tedavi malesef bulunmuyor.

Ancak bu hastalıkla ilgili bilmemiz gereken en önemli noktalardan birisi de ‘Eğer hipertansiyon hastalığına erken tanı koyulup kontrol altına alınırsa yaşam kalitesini etkilemez’.

*

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz